-NET GÖRME NELERE BAĞLI ?
 -KONTRAST DUYARLILIK
 -DAHA NET GÖRÜN
 -GÖRME GELİŞTİRME
 -GÖZ TEMBELLİĞİ
 -GÖZ NEDEN TEMBELLEŞİR ?
 -GÖZLÜK VE GÖZ TEMBELLİĞİ
 -ŞAŞILIK VE GÖZ TEMBELLİĞİ
 -GÖZ TİTREMESİ/GÖZ -TEMBELLİĞİ
 -YAŞLILIKTA GÖRME AZALMASI
 -GÖZ TEMBELLİĞİ -UYGULAMALARI
 -TEDAVİDE BUNLARI BİLMELİSİNİZ
 -KAPATMA TEDAVİSİ
 -EGZERSİZLE AKTİF TEDAVİ
 -BEBEKLERDE TEMBELLİK TEDAVİSİ
 -BU TEDAVİ SİZE UYAR MI ?
 -REVİSİON
 -TEMBELLİK NEDEN DÜZELMEDİ ?
 -GÖZ TEMBELLİĞİ VE ŞAŞILIK
 

 
NEDİR ?
 

ORTOFORİ

 

ORTOFORİ: Her iki gözün orta hatta olması diğer anlatımla şaşı olmaması. İki gözle tek görme için gerekli

 


GÖZ TEMBELLİ TEDAVİSİ:PASİF Mİ AKTİF Mİ ?

1745 YILINDAN BERİ
Göz tembelliği 1745 yılından beri kapatmayla tedavi ediliyor. Uzun süren tedavi. Çocuk kapatmıyor, kapatmaya direniyor çünkü az görüyor. Çocuk da anne baba da huzursuz. Okul öncesi tedaviyi tamamlamak gerekiyor, yaş 7-8 olunca tedaviden sonuç alınmamaya başlıyor.

YENİ UYGULAMALAR
Aktif tedavide günlük bir saat gören nokta ve beyin uyarılır. Tedaviye ayrılan zaman kısa, düzelme daha erken. İleri yaşlara uygulanabiliyor. Tedavi ilave egzersizlerle güçlendirilir. Yaş arttıkça veya daha kısa sürede kalıcı tedavi için başka egzersizler ekleniyor.


PASİF GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİ

Pasif göz tembelliği tedavisi balık tutmak gibidir. Oltanızı atarsınız, beklersiniz, oltanıza balık gelirse  tutarsınız. Gün sonu 3-5 balıkla eve dönersiniz. Bazı gün tutamayabilirsiniz. Kârı azdır, ama akşam yemeğinizi çıkarırsınız.

GÖZÜ KAPATMA PASİF BİR GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİDİR    
1745 den beri uygulanmaktadır. Günlük 2-6 saat veya tüm gün  sağlam göz kapatılarak tembel göz çalıştırılır. 10-12 yaşa kadar  tedavi devam eder. Görmede   tembelleşme ve düzelmelerle devam eder. Görme azalınca yeniden kapatmaya başlanır.

ÇOCUK İSYANLARDA
 Çocuk tedaviye direnir  çünkü az görmektedir, zorlanmaktadır, çocukluk yıllarını az gören gözü kapatarak geçirmek istememektedir. Yaşam kalitesini, günlük aktivitesini bozmaktadır.  Oyununa ve derse çalışmasına engeldir. Çocuklar alay etmektedir.    Görme artar, sonra tekrar tembelleşmektedir.  Anne baba ve çocuğun  12 yaşına kadar kafasını meşgul eder. Çocuğu devamlı doktor kontrolüne götürmesi gerekmektedir. Ülkemizde 20 yaşına gelince tedavi görmesine rağmen düzelmemiş çok fazla  göz tembelliği hastası vardır.

AKTİF GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİ

Aktif göz tembelliği tedavisi  100 metre koşusu gibidir. Kazanmak için hedefe hızla ulaşmak zorundasınız. Zamanı iyi değerlendirmek, atak olmak, hedefe kitlenmek gerekir.


OKUL ÖNCESİ göz tembelliği sorunu bitirilmeli.  Çocuğunuz okulda bir yarışa girmektedir. Arkadaşları  sağlıklı bir gözle yarışa katılırken sizin çocuğunuz tek gözle, az gören, derinlik hissi olmayan koşullarda yarışa katılmaktadır.  Göz tembelliği tedavinize hızlı çözüm getirmelisiniz. Okuldaki başarı buna bağlı.

AKTİF TEDAVİ GÜNLÜK BİR SAAT YETERLİ
Bilgisayar  uygulamaları, aletli göz egzersizleri,  algılama, odaklama, izleme çalışmaları ve  egzersiz kartları ile göz tembelliği giderilir. Daha kısa süreli, çocuğu ve aileyi yormadan yapılan tedavidir. Gören noktaya ve beyne yönelik uygulamadır.


EVİNİZDE BİLGİSAYARINIZIN BAŞINDA, SİZE SUNULAN ÖZEL ALET VE EGZERSİZ KARTLARI İLE GÖRMENİZİ ARTIRABİLİRSİNİZ.