-NET GÖRME NELERE BAĞLI ?
 -KONTRAST DUYARLILIK
  -DAHA NET GÖRÜN
  -GÖRME GELİŞTİRME
  -GÖZ TEMBELLİĞİ
 -GÖZ NEDEN TEMBELLEŞİR ?
 -GÖZLÜK VE GÖZ TEMBELLİĞİ
 -ŞAŞILIK VE GÖZ TEMBELLİĞİ
  -GÖZ TİTREMESİ/GÖZ -TEMBELLİĞİ
  -YAŞLILIKTA GÖRME AZALMASI
  -GÖZ TEMBELLİĞİ -UYGULAMALARI
  -TEDAVİDE BUNLARI BİLMELİSİNİZ
  -KAPATMA TEDAVİSİ
  -EGZERSİZLE AKTİF TEDAVİ
  -BEBEKLERDE TEMBELLİK TEDAVİSİ
  -BU TEDAVİ SİZE UYAR MI ?
  -REVİSİON
  -TEMBELLİK NEDEN DÜZELMEDİ ?
  -GÖZ TEMBELLİĞİ VE ŞAŞILIK
TEDAVİ ALETLERİ
 

 
NEDİR ?
 

GÖRÜNTÜ TAMAMLAMA

 

GÖRÜNTÜ TAMAMLAMA Gözler karşıdaki görme alanını birbirlerinin eksiklerini tamamlayarak beyne yansıtır. Bozukluğunda görme sorunları ortaya çıkar.

 

DAHA NET GÖRÜN

İki arkadaş, ikisinin de her iki gözü 10/10 görüyor. Ama biri daha net görüyor, diğerinin göremediği şeyleri de görüyor. Bazıları az gördüklerinden habersizler. Gözünde netlik azlığı vardır. Herkesi aynı görüyor zanneder. Siz de daha net, daha ayrıntılı, daha berrak görün.

 

 

KONTRAST DUYARLILIK:
Net görmeyi  çizgiler arası zıtlık  belirler.  Her  iki gözü 10/10 görenlerde kontrast duyarlılığın azalması sonucu  netlik oluşur. Kontrast duyarlılık  ölçülebilir ve azlığında tedavi edilebilir.
KARANLIK ADAPTASYONU:
Karanlık adaptasyon bozukluğu net görmeyi bozar. Hastalıklar sonucu  karanlık adaptasyonunu bozulur. Böyle kişiler  ışıklı ortamdan loş bir alana girince duraklarlar.
FÜZYONU GÜÇLENDİRMEK
Sağ ve sol gözden gelen görüntüler beyinde üst üste gelirse net görürüz. Füzyonun gücü de önemli. Az olursa  göz yorulunca füzyon bozulur. Egzersizle füzyon güçlendirilebilir.
STEREOSKOPİK GÖRMEYİ ARTIRMAK:
Stereoskopik görme bozukluğu olanlar net görmez. Testlerle ölçülebilir. Egzersizle 3 boyutlu görme  geliştirilerek daha net görme sağlanabilir.
KONVERJANSI ARTIRMAK:
Yakına bakarken iki gözü aynı noktada toplayamamak net görme azlığına neden olur. Hasta gözünü tek tek kullanır. Bu net olmayan görme demektir. Egzersizle düzelir.
GÖRME MERKEZİNİ UYARMAK:
Bazı hastalıklar beyinde görme merkezde  hücrelerin  sayı ve büyüklüğü azalabilir. Bu net görmeme, az görme demektir. Egzersiz bu hücrelerin sayısı artırılabilir ve normal işlevlerine  kavuşturulabilir.
PESEPSİYON (ALGILAMA)
Algılama bozukluk ve  yetersizliği net  görmeme nedenidir. Algılama hızının azlığı söz konusudur. Egzersiz ile persepsiyon geliştirilebilir.
ODAKLAMA: (FOCUSİNG)
Kamera görüntü üzerine odaklanır ve onu netleştirir. Gözün yetersiz odaklaması   netlik azlığı  nedenidir.  Odaklama egzersizi ile düzeltilebilir.
EKZANTRİK FİKSASYON:
Görüntü gören noktaya düşerse net görme bozulur.  Tembel gözde  görüntü  gören nokta dışına düşmektedir. (%25-75)  5◦ bir  sapma önemli bir görmeme nedenidir.
CENTRAL SUPRESSİYON:
Gören nokta önündeki ufak gölgelenmeler net görmeme nedenidir.  Belirlenmesi çok kolay. Egzersizle gölgeleme ortadan kaldırılarak net görme sağlanır.
KÜÇÜK GÖZ KAYMALARI
Görme ekseninde  2-3 derecelik bir sapma gözü tek tek kullanma, beyinde görüntülerin birleşmemesi, görüntü tamamlama  ve 3 boyutlu görmede yetersizlik demektir.
  10/10  net görme değildir. 10/10 görme yetmez. Görme değil, mükemmel görme. Gelişen teknoloji , gün boyu bilgisayar, uzun öğrenim yılları mükemmel görmeyi gerektiriyor.  Daha net görebilirsiniz. Evinizde bilgisayar başında size sunulan programlarla,  özel alet ve egzersiz kartları ile görmenizi artırabilirsiniz.
GÖZ TEMBELLİĞİ EGZERSİZLERİ İZLEME (TRACKİNG) EGZERSİZLERİ
FOCUS (ODAKLAMA) EGZERSİZLERİ GÖZLERİN İŞ BİRLİĞİ EGZERSİZLERİ
KONTRAST GÖRME EGZERSİZLERİ 3 BOYUTLU GÖRME EGZERSİZLERİ
ALGILAMA (PERSEPSİYON) EGZERSİZLERİ MERKEZ VE ÇEVRESEL GÖRME EGZERSİZLERİ
KARANLIK ADAPTASYON EGZERSİZLERİ GÖRME HAFIZASI EGZERSİZLERİ