-NET GÖRME NELERE BAĞLI ?
 -KONTRAST DUYARLILIK
  -DAHA NET GÖRÜN
  -GÖRME GELİŞTİRME
  -GÖZ TEMBELLİĞİ
 -GÖZ NEDEN TEMBELLEŞİR ?
 -GÖZLÜK VE GÖZ TEMBELLİĞİ
 -ŞAŞILIK VE GÖZ TEMBELLİĞİ
  -GÖZ TİTREMESİ/GÖZ -TEMBELLİĞİ
  -YAŞLILIKTA GÖRME AZALMASI
  -GÖZ TEMBELLİĞİ -UYGULAMALARI
  -TEDAVİDE BUNLARI BİLMELİSİNİZ
  -KAPATMA TEDAVİSİ
  -EGZERSİZLE AKTİF TEDAVİ
  -BEBEKLERDE TEMBELLİK TEDAVİSİ
  -BU TEDAVİ SİZE UYAR MI ?
  -REVİSİON
  -TEMBELLİK NEDEN DÜZELMEDİ ?
  -GÖZ TEMBELLİĞİ VE ŞAŞILIK
TEDAVİ ALETLERİ
 

 
NEDİR ?
 
GÖRME DEĞİL
 
 
AKTİF GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİ BU TEDAVİ SİZE UYAR MI?
Bu tedavi her göze uygulanmayabilir veya uygulansa da başarı sağlanmayabilir. Burada anlatılanlara göre tedavinin size uygun olup olamayacağına karar verebilirsiniz
 
 

UYUMSUZ ÇOCUK:
Çocuğunuzu tedaviye uyum yönünden değerlendiriniz. 3-5 yaş arası en uygun yaş, çocuk uyumlu ise çok kısa sürede tedavi yapılabilir.  3 yaş altı çocuklar için   kapatma dışı özel tedaviler var.

DERİN GÖZ TEMBELLİĞİ:
1/10 ve aşağısı derin görmemezlik şaşılığın düzelmesini zorlaştırır.  Şaşılık ameliyatı olmuş ve derin görmemezliği olanlarda tedavi daha uzun sürer. 3/10 ve daha iyi görenler  tedaviye kolay cevap verebilir.


BUNLAR TEDAVİDE ÖNEMLİ:  FÜZYON her iki gözden gelen görüntünün beyinde birleşememesi.

STEREOSKOPİK GÖRME üç boyutlu görmede yetersizlik.


SUPRESSİYON az gören gözün önünde gölgelenme olması.


DIŞA KAYMA:
Dışa kaymalarda görmenizin artırılması ve şaşılığın egzersizle tedavisi daha zor ve uzun sürer.
 
YAŞINIZ:
9 yaşına kadar  kapatma yapabilirsiniz.  7 yaşından  itibaren düzelme olasılığı azalmaktadır. 9-55 yaş arası aktif tedaviler yararlı olabilir. Şaşılık , göz titremesi, gözlük numaranızın özelliği yaşı etkileyen diğer  olumsuz nedenler.

GÖZ TİTREMESİ:
Titreyen göz  göz tembelliği ve şaşılık tedavisine direnç gösterir. Özel uygulama ile görüntü gören noktada toplanır. alınır. Görmenin artırılması titremeyi de azaltacaktır. Her hastaya özel uygulama gerekir.

BUNLAR TEDAVİDE ÖNEMLİ: EKZANTRİK FİKSASYON  görüntünün gören nokta dışına düşüp çocuğun yan bakması. Bunların normal olması tedavinin başarısı ve tedavi sürenin kısalığı için önemli

TEDAVİDE  KARALI OLMAK Tedavide kararlı olun. Gelişen teknoloji gözün mükemmel görmesini gerektiriyor. Az görme başarınızı ve mutluluğunuzu etkileyecektir.


 
Çocuğum altı yaşında , günde 5 saat kapatma tedavisi ve 6 ay sonra kontrol  tavsiye ettiler, sizin çocuğunuz olsa ne yapardınız?  Ben böyle bir tedaviyi kabul etmezdim.  Çocuğumu çok seviyorum, günde 4-5 saat kapatma yapan çocuğuma acırdım. Yaptıkları  3-5 sene sürebilen tedavi. Doktor da hemen düzelme beklemediğinden 6 ayda bir kontrole çalışıyor.  Günde 4-5 saat kapatılan gözün de tembelleşebileceğini düşünürüm.  Aktif tedavinin kısa süreli, aileyi üzmeyen, problemi daha kısa sürede etkili olarak çözdüğüne içtenlikle inanıyorum. 

8-10 dereceden fazla şaşılık tedaviyi olumsuz etkiler. Yaşınız ne olursa olsun beraberinde şaşılığınız da ameliyat veya egzersizle tedaviye alınmalı. Aksi halde  görüntünün üst üste gelip karışması  tedaviyi olumsuz etkiler.  Aynı anda hem şaşılık hem de göz tembelliği tedavisini uygulayabilirsiniz.
AKTİF GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİNİ SEÇİN  

ZAMAN AYIRMAK ÖNEMLİ:
Haftada 3-4 gün bir saat kadar çocuğun zamanını alır. 3-5 ay sürer.  Anne baba çocuğun ne  yaptığını izlemeli, çünkü yapıyor gözükebilir.

TEK BAŞINA YETERLİ Mİ?  
Tek başına yeterli olmayan  benzeri tedaviler var.  Göz tembelliği tedavisini geniş bir boyutta düşünmeli ve ilaveleri olmadan görmenizin artması ve tedavinin  üstesinden gelmeniz zor

DÜZELMEME:
Görmemezlik fazla ise doktor sizi muayene edince tedavi olup olmayacağını ve muhtemel tedavi sürenizi söyleyecektir.
İŞİN EKONOMİK YÖNÜ:  SGK  aktif göz tembelliği tedavisi ve ortoptik tedaviyi ödenmemektedir. Eve verilen bilgisayar programları, aletler, özel gözlükler gerekiyor.

İŞİN EKONOMİK YÖNÜ:
SGK aktif göz tembelliği tedavisi ve ortoptik tedaviyi ödenmemektedir. Eve verilen bilgisayar programları, aletler, özel gözlükler gerekiyor.