-NET GÖRME NELERE BAĞLI ?
 -KONTRAST DUYARLILIK
  -DAHA NET GÖRÜN
  -GÖRME GELİŞTİRME
  -GÖZ TEMBELLİĞİ
 -GÖZ NEDEN TEMBELLEŞİR ?
 -GÖZLÜK VE GÖZ TEMBELLİĞİ
 -ŞAŞILIK VE GÖZ TEMBELLİĞİ
  -GÖZ TİTREMESİ/GÖZ -TEMBELLİĞİ
  -YAŞLILIKTA GÖRME AZALMASI
  -GÖZ TEMBELLİĞİ -UYGULAMALARI
  -TEDAVİDE BUNLARI BİLMELİSİNİZ
  -KAPATMA TEDAVİSİ
  -EGZERSİZLE AKTİF TEDAVİ
  -BEBEKLERDE TEMBELLİK TEDAVİSİ
  -BU TEDAVİ SİZE UYAR MI ?
  -REVİSİON
  -TEMBELLİK NEDEN DÜZELMEDİ ?
  -GÖZ TEMBELLİĞİ VE ŞAŞILIK
TEDAVİ ALETLERİ
 

 
NEDİR ?
 
 
 
 
 
BEBEKTE GÖZ TEMBELLİĞİNE VE ŞAŞILIĞA  EGZERSİZLE ÇÖZÜM
Göz tembelliği için sağlam gözü kapatmak onu tembelleştirme  yönünden risktir.  
Bebek gözünü kapattırmıyor. Atropin damla iyi gören gözü bulanıklaştırarak tembel gözü çalıştıran hekimler var. Bu gözler arası dengeyi bozmak demektir. İki objektifi ile  netleşme yapan  kamerayı düşünün, biri çalışmıyor, öbürü hatalı çalışıyor. Gözü aynı duruma düşürmek çözüm değil. Kurulmakta göz dengesini olumsuz etkiler. *Uyumu bozar. Uyum şaşılıkta önemlidir. *Füzyonu kırar:İki gözden beyne farklı özellikte gelen görüntü üst üste binince karmaşık görüntü ortaya çıkar.  Bu tedaviyi olumsuz etkiler.


İDEAL GÖZLÜK
 
GÖZÜ KAPATMAK
 
LENSİ DÜŞÜNMEK

*Mutlaka ince camlı,
*Sağ-sol eş değer kalınlıkta *Cam kavsi ve gözlük bombesi aynı olmalı


Günlük 2 saati bulan 10-15 dakikalık kısa süre kapatmalar mümkün. Kapatma dışı tedaviler de yapılabilir

Sarı noktaya görüntü net ve yanılgısız  düşmeli silik olmamalı.
 *Görüntü iri olmamalı. Bunun için lensten yararlanılır.
 
 
 

ÖNCE şaşılığı ilerlemesi önlenmeli. Şaşılıkta bozulan onlarca göz fonksiyonunun gelişmesini engellenmeli. Tembellik derinleşmemeli. Kaslar arası  dengesizlik kaslarda tahribat yapmamalı. Uyum fazla bozulmamalı. Bebek  egzersiz yapabilir mi? Evet. Olayı basitken, derinleşmeden, geren kaslar sert ve kalın hale gelmeden çözmek çok kolay.
Nedir bunlar? GÖZ KASINI GÜÇLENDİRME EGZERSİZLERİ SUPRESSİYON EGZERSİZLERİ: GÖZ TEMBELLİĞİ EGZERSİZLERİ UYUM EGZERSİZLERİ
 
Kayan göz tembelleşir, çift görmesini engellemek için beyin gölgeleme (supressiyon) yapar. Şaşılıkta görüntü gören nokta dışına düşer ve orayı sarı nokta gibi kullanır. Bu az görme demektir. Füzyon kırılması önemli. Tedavinin bunlar göz önünde bulundurularak yapılması gerekir. Nörolojik bozuklukta shut off ‘u unutmamalı.
 
  ARTI CAMLARDAKİ ABERASYON: Yüksek artı cam ve  astigmat sarı noktaya görüntüyü yanılgılı, silik, iri ve  eğri düşürür, net değildir. Bu önemli tembelleşme nedenidir. Cama verilen özellik  ve lens  bunu en aza indirir, tembelliğin önüne geçer. Bebeğe lens takmak kolay. İKİ GÖZÜ AYRI ÇALIŞTIRMAK SUPRESSİYONU KALDIRMAK YAN BAKIŞI DÜZELTMEK